Kas yra koučingas?
Koučingas – tai efektyvi ir veiksminga konsultavimo technika, kurios metu, naudojant įvairius koučingo įrankius bei klausimų/refleksijų metodą žmogus pats prieina prie jam tinkamiausių problemos ar kamuojančio klausimo sprendimo būdų. Sesijos metu klientas sąmoningai skiria laiko bei dėmesio rūpimam klausimui išspręsti, o vedlio (koučingo specialisto) klausmai bei naudojami įrankiai “palydi” klientą sprendimų ar atsakymų link.
Kartais galime susidurti su nuomone, jog koučingas – tai “tik” klausimų – atsakymų sesija, tačiau tai – kur kas daugiau. Tai – smalsumas, savirefleksija, galimybė išgirsti save pokalbyje su kitu. Tai – laikas, skirtas eksperimentavimui, kitų matymo kampų bei alternatyvių sprendimų paieškai su koučingo specialisto pagalba. Šių sesijų tikslas yra padėti kitam augti bei įgyti naujų įgūdžių ar įžvalgų, kurių galbūt nematėte ar nebuvote apsvarstę anksčiau.
Kas nėra koučingas?
Koučingas nėra psichologo konsultacija. Sesijų metu nėra sprendžiamos praeities patyrimų bei trauminės patirtys, depresiniai susirgimai ir k.t. Koučingo sesijų metu dėmesį skiriame dabarties situacijai, kurią norite keisti, bei dirbame norimo rezultato link. Koučingo sesijos taip pat nėra mentorystė, patarimų bei rekomendacijų sesija. Koučingo metu klientas yra savo asmeninės sesijos šeimininkas ir sesijos tikslas yra padėti klientui pačiam atrasti problemų sprendimus, labiausiai tinkančius jo gyvenimo situacijai, asmenybei bei požiūriui. Kiekvienas žmogus yra gebantis išspręsti savo klausimus jam labiausiai priimtinu būdu.
Kiek sesijų prireiks sprendimams rasti?
Tai labai individualu ir priklauso ir nuo klausimo ar problemos kompleksiškumo, ir nuo paties kliento. Kartais užtenka vienos sesijos (1val.) atsakymams/sprendimams rasti, o kartais gali prireikti ir 5-6 sesijų. Atsižvelgiant į klausimo tipą bei sesijų tikslą, kartu su klientu planuojame sesijų kiekį bei jų dažnumą.
Kaip pasiruošti koučingo sesijai?
Pagrindinis pasiruošimas – atvykti į sesiją su nusiteikimu drąsiai ieškoti atsakymų, išdrįsti eksperimentuoti bei būti smalsiam pačiam su savimi. Ką gi naujo galiu sužinoti apie save? Kokį naują matymo kampą galėčiau atrasti? Kokių galimybių nebuvau pastebėjęs?
Savo koučingo sesijose vadovaujuosi ICF etikos kodeksu bei standartais. Konfidencialumas, pagarba kliento patyrimams bei emocijoms, tikėjimas kliento geba atrasi sprendimus yra neatsiejama sesijų dalis. Plačiau susipažinti su ICF etikos kodekso standartais galima organizacijos oficialiame puslapyje: https://coachingfederation.org/ethics/code-of-ethics